Projekt Krokus - seznam knih

  • Židé - dějiny a kultura - ed. Leo Pavlát

    Kniha určená pro školy, typ učebnice určené k výuce dějepisu, občanské výchovy a literatury. I zcela neznalý čtenář od 14 let výše získá základní vědomosti o židovské kultuře, jejích historických a duchovních souvislostech. Autoři v záplavě dat vybírali především skutečnosti, které se váží k českému prostředí, kultuře a dějinám.

  • Slovník judaik - Eva Kosáková

    Judaika v širším slova smyslu jsou všechny předměty, které zbožní židé používají při modlitbách a oslavách svátků doma i v synagoze. Jedná se o vyšívané textilie i o kovové pokladničky, svícny, kořenky a ozdoby na Tóru. Kniha přináší jejich popisy, vyobrazení a vysvětlení účelu. Uváděny jsou i jejich názvy v hebrejštině a v jidiš. Slovník je doplněn výkladem symbolů používaných k výzdobě předmětů (např. šesticípá hvězda, žehnající ruce), výkladem židovského chápání znamení zvířetníku, slovníčkem hebrejských a jidiš výrazů, seznamem literatury a rejstříkem pojmů včetně těch, které nemají vlastní heslo.

  • Hanin kufřík: příběh dívky, která se nevrátila - Karen Levine

    Příběh dívky, která se nevrátila.Vyprávění o moravské židovské dívce Haně Bradyové, která byla zavražděna v Osvětimi pro svůj židovský původ.V knížce se střídají kapitoly o šťastném dětství Hany a Jiřího Bradyových v Novém Městě na Moravě i o jejich deportaci do Terezína a Osvětimi s kapitolami o pátrání Tokijského centra pro studium holocaustu po osudech majitelky dětského kufříku, který byl tokijskému centru zapůjčen z osvětimského muzea. Publikace je provázena fotografiemi.

  • Dobrodruhy proti své vůli - Joanie Holzer Schirm

    Dobrodruhy proti své vůli - Joanie Holzer Schirm

    Kniha vypráví životní příběhy autorčina otce, rodinných příslušníků a jejich přátel během 2. světové války. Otec autorky Oswald Holzer se narodil roku 1911 v Čechách v židovské rodině. Příchod nacistické okupace představoval radikální zlom v životě židovské komunity. Oswald, jeho příbuzní a přátelé se museli rozhodnout, zda setrvají na okupovaném území či zda se před nacistickým šílenstvím zachrání útěkem a budou hledat štěstí v jiné zemi. Po smrti svých rodičů autorka objevila více než čtyři sta dopisů, v nichž rodiče, příbuzní a přátelé popisovali své osudy v průběhu válečné doby. Začala rozkrývat minulost své rodiny a pečlivě shromažďovala informace o ztraceném světě židovské kultury v meziválečném Československu, aby jej mohla ve svém díle věrohodně zobrazit. Výsledkem jejího úsilí je jedinečný, pravdivý příběh o vůli přežít, útěku před jistou smrtí a hrůzách nacistické okupace Čech a Moravy, který v roce 2013 získal ocenění Global Ebook Award v kategorii Životopis. Kniha přináší cenné svědectví o obzvláště tíživém období lidských dějin, na něž by budoucí generace neměly zapomenout. Nadto také poskytuje významné informace ohledně smrti Reinharda Heydricha, architekta konečného řešení židovské otázky, jejíž okolnosti nebyly až dosud zcela objasněny.

  • Naši nebo cizí?: Židé v českém 20. století - Michal Frankl a kol

    Publikace přináší řadu nových pohledů, informací a podnětů pro výuku o moderních židovských a českých dějinách. Obsahuje texty a dokumenty ke klíčovým tematickým oblastem projektu, orálněhistorickou publikaci s rozhovory s pamětníky a metodické materiály.

  • Archa paměti: cesta pražského židovského muzea pohnutým 20. stoletím - Magda Veselská

    Publikace věnovaná více než stoleté historii mimořádné muzejní instituce zároveň v mnohém odráží dramatické osudy českých a moravských Židů v minulém století. Kniha se opírá o obsáhlý výzkum v domácích i zahraničních archivech. Přináší množství objevných informací a mnohé události v historii muzea staví do nového světla. Mimo jiné vůbec poprvé nabízí ucelený náhled na válečné dění v této instituci, o němž kolují mnohé legendy a hypotézy. Podle zjištění autorky je však zjevné, že nejznámější z nich, o muzeu vyhynulé rasy, je více metaforou než skutečným obrazem toho, co se ve válečném pražském židovském muzeu doopravdy dělo. Pozornost je dále věnována chaotickému poválečnému dění, v němž nemnozí čeští a moravští Židé, kteří válku přežili, museli paradoxně obhajovat svou vlastní existenci. Kniha následně charakterizuje působení židovského muzea v podmínkách komunistického režimu, nepřátelského židovským tématům. I když má publikace charakter odborného textu doplněného rozsáhlým poznámkovým aparátem, je napsána čtivým jazykem a příběh muzea, který se před čtenářem odvíjí, má díky historickým okolnostem rychlý a dramatický spád. Odkrývá pozadí instituce, která patří k nejnavštěvovanějším muzeím na světě. Její existence přitom – v rozporu s panující představou – nikdy nebyla samozřejmostí, ale výsledkem obtížného boje a úsilí řady vynikajících židovských osobností. Text doprovázejí četné, mnohdy unikátní ilustrace dokreslující dosavadní spletitou cestu Židovského muzea v Praze.